Nejaké otázky?

02 / 20 731 308

obchod@younghouse.sk

 

FAQ - často kladené otázky1. Prečo je cena domov taká nízka?

 

Cena domov je preto taká nízka,

lebo sa snažíme čo najviac prác realizovať v ideálnych podmienkach výrobnej dielne. Naše projekty vychádzajú z dôkladnej projektantskej činnosti so zakomponovanými poznatkami z praxe, čím sa nám podarilo vytvoriť projekty, ktoré v maximálnej možnej miere umožňujú úsporu nákladov. Podarilo sa nám eliminovať množstvo nákladov na presuny ľudí a materiálu, ako aj zjednotiť všetky pracovné postupy. Toto všetko sa v konečnom dôsledku premietlo do cien domov.

2. Je izolácia v domoch dostatočná?

 

Štandardne používame izoláciu v strope 40cm a v stenách 29cm (domy kat.A0).

Všetky naše domu sa radia do energetickej triedy "A0" resp. "A1". Hodnoty tepelného odporu stropnej konštrukcie sú R=9,18 m2.K.W-1 a teplený odpor stien dosahuje hodnotu R=6,25 m2.K.W-1. Za príplatok je možné hrúbku izolácie ešte zvýšiť, čím sa energetické hodnoty ešte zlepšia. Avšak aj súčasné hodnoty sú na vynikajúcej úrovni, takže v prípade, že si objednáte štandardnú izoláciu, určite je dostatočná a nemusíte sa obávať vysokých účtov alebo nebodaj zimy.

3. Aké sú hodnoty "U" a "lamda"?

 

Hodnoty "U" a "R" sú

Hodnoty tepelného odporu stropnej konštrukcie sú R=9,18 m2.K.W-1 a teplený odpor stien dosahuje hodnotu R=6,25 m2.K.W-1. Tepelný odpor (zn. R) je veličina charakterizujúca prestup tepla na stenách alebo pri prechode cez steny (a podobné telesá). V prípade prechodu cez stenu udáva, aký je teplotný rozdiel medzi stranami steny, ak sa cez stenu vedie tepelný výkon 1 Watt (zdroj Wikipedia).

4. Je možné vašim systémom postaviť aj poschodový dom?

 

Samozrejme, vieme vám postaviť aj poschodový

dom a to až do výšky troch nadzemných podlaží. Alternatívy stavby sú jednopodlažný dom  (bungalov), dvoja trojpodlažný so sedlovou strechou alebo plochou strechou. V prípade záujmu je možné našim systémom postaviť aj malý bytový dom.

5. Môžem si vybrať aj iný katalógový dom a dať si ho postaviť u vás?

 

Áno, vieme vám naceniť aj dom z katalógu

rodinných domov. Pri katalógových domoch je možné, že budeme musieť vzhľadom na našu technológiu stavby urobiť mierne korekcie, avšak vo väčšine prípadov to ani nie je nutné. Na začiatok stačí, aby ste nám poslali názov domu a názov katalógu, z ktorého ste si dom vybrali.

6. Prečo sú v cenníku uvedené ceny výstavby do 50km od Bratislavy?

 

Pretože pri väčších vzdialenostiach vznikajú

rôzne réžijné náklady. Najdôležitejšie z nich sú náklady na prepravu materiálu a osôb, ubytovacie nákloady, stravovacie náklady zamestnancov ako aj náklady, ktoré vopred ešte nevieme skalkulovať. Napr. u našich lokálnych partnerov máme ceny dohodnuté, ale nie vždy sa kvôli dopravným nákladom oplatí využívať subdodávateľov z okolia sídla spoločnosti, ale je výhodnejšie osloviť napr. miestneho bagristu, ktorý nám urobí výkopové práce pre základy. Avšak pre tohto lokálneho majstra nie sme dlhodobý partner, takže sa môže stať, že sa nám náklady navýšia a preto pred stanovením kalkulácie pre klienta potrebujeme najprv vykonať prieskum cien v mieste budúcej výstavby, tak aby sme si vedeli za našou cenovou ponukou ako sa hovorí "stáť".

7. Čo všetko ešte ovplyvní výslednú cenu domu?

 

K cenníkovej cene domu je potrebné

pripočítať projekt pre stavebné povolenie a základovú dosku. Pokiaľ nebudete v projekte nič meniť, môžte cenu považovať za konečnú. Ďalej vám pri výstavbe môžu vzniknúť náklady, ktoré my neovplyvníme, a to rôzne výkopové práce (v prípade, že je pozemok neštandardný), poplatky s vybavením stavebného povolenia, poplatky pre geodéta, poplatky znalca (v prípade, že dom financujete cez hypotéku), poplatky na katastri nehnuteľností a pod.

8. Čo všetko obsahuje projekt pre stavebné povolenie?

 

Projekt pre SP obsahuje

všetky potrebné výkresy, vrátane profesií, ktoré sú vyžadované stavebným úradom. Taktiež je súčasťou projektu energetické zhodnotenie stavby a osadenie domu na pozemok (situácia).

9. Viete mi vybaviť stavebné povolenie?

 

Áno, vieme vám vybaviť stavebné povolenie.

Z praxe sa dá povedať, že zložitosť a dĺžka vybavovania stavebného povolenia je u každého klienta iná pretože je ovplyvnená rôznymi faktormi, ako charakter pozemku, druhy inžinierskych sietí, ktoré sa na pozemku nachádzajú, umiestnenie pozemku a pod. Viac informácií vám poskytneme telefonicky.

10. Môžem si dať vo vašom dome urobiť podlahové kúrenie?

 

Samozrejme, áno.

V našich domoch je možnosť realizácie akéhokoľvek typu kúrenia, či už podlahové, krb, plynové, elektrické, infra kúrenie, peletový kotol a pod. Pri dnešných moderných stavbách sa dá zrealizovať takmer všetko a väčšinou to býva len otázka rozpočtu. Jednotlivé typy kúrenia sa výrazne cenovo líšia.

11. Môžem si dať vo vašom dome urobiť krb?

 

Áno, realizácia krbu je možná

a pri dnešných cenách energií aj veľmi žiadaná forma dodatočného vykurovania. Krb je dokonca veľmi žiadanou alternatívou na kúrenie a požaduje ju viac ako polovica zákazníkov.

12. Aké sú výhody montovaného domu oproti murovanému?

 

Výhod je mnoho ale medzi najväčšie patria

jednoznačne rýchlosť výstavby a variabilita. U ľudí myľne prevláda názor, že montovaný dom stojí polovicu z toho ako klasický murovaný. Montovaný dom, v prípade, že sa robí naozaj kvalitne je síce lacnejší, avšak nie o 50%. Výhodou montovaného domu je rýchlosť jeho výstavby a variabilita zmien, ktorá vyplýva z povahy materiálov. Ďalšou obrovskou výhodou montovaných domov je ich ľahké vykúrenie a výborné tepelnoizolačné vlastnosti a teda nižšia energetická náročnosť.

13. Je cena, ktorú uvádzate pri svojich domoch konečná?

 

Áno, cena ja konečná,

avšak Vaša celková finančná potreba za zvýši o niektoré položky, ktoré nie sú obsiahnuté v základnej cene domu ako projekt, stavebné povolenie, geodetické zameranie pozemku, poplatky na katastri, administratívne poplatky pri pripájaní sa na inžinierske siete a podobne. Zo skúseností Vám však orientačne všetky poplatky vieme vyčísliť, takže sa budete vedieť finančne zariadiť na všetko potrebné.

14. Môžte mi postaviť dom aj v zime?

 

Jasné, pokiaľ si pripravíme základy kým nemrzne

v ostatných prácach vieme pokračovať aj v zime. Znova je obrovskou výhodou montovaných domov ich rýchla realizácia.

15. Aká je skladba steny / stropu?

 

Zloženie skladby steny si môžte prečítať v časti "o nás"

alebo kliknutím na tento odkaz sa "prekliknete" priamo do časti "O nás".

16. Sú možné zmeny v projekte domu?

 

Áno, zmeny v projekte sú možné.

Projekty sú navrhnuté tak, aby boli optimálne z pohľadu nákladov t.j. materiálu a práce. Niektoré zmeny neovplyvnia cenu projektu a samotnej stavby vôbec (napr. premiestnenie okna), naopak niektoré zmeny môže ovplyvniť aj projekt aj samotnú výstavbu (napr. zmena elektroinštalácií). Ale je to Váš projekt, Váš dom a vy v ňom budete bývať, takže je dôležité aby bol podľa Vašich predstáv. Neváhajte nám Vaše predstavy napísať, radi Vám zmeny v projekte naceníme.

17. Môžem si vybrať farbu domu?

 

Farbu domu si môžte vybrať zo vzorkovníka farieb.

Vaäčšina farieb je považovaná za základnú farbu a teda nemajú vplyv na cenu. Niektoré farby (hlavne sýte odtiene) sú však príplatkové, a preto ich použitie mierne ovplyvní cenu. Vo vzorkovníku farieb sú odlíšené tak aby ste si to dostatočne včas všimli.

18. Môžem si vybrať zariadenie interiéru podľa svojich predstáv?

 

Samozrejme, v interiéri je všeko možné,

takže záleží len od vášho vkusu. Naši partneri, ktorí pre nás dodávajú interiérové vybavenie majú bohatú ponuku farieb a prevedení svojich produktov.

19. Čo nasleduje, keď si vyberiem dom od vás?

 

Postupov, ktoré budú nasledovať je mnoho, ale

zjednodušene povedané, začať treba od projektu a teda aj stavebného povolenia. Dve najdôležitejšie veci sú stavebné povolenie a zabezpečené financovanie. Ostatné sa dá riešiť počas výstavby. Táto téma je veľmi obsiahla, takže viac Vám povieme telefonicky alebo osobne na stretnutí.

20. Môžem si dať vo vašom dome urobiť hrubšiu izoláciu?

 

Samozrejme, môžte si zvoliť aj hrubšiu izoláciu.

Izolácie v našich domoch sú navrhnuté tak, aby boli domy nízkoenergetické. Ale v prípade, že chcete mať niektorú z izolácií hrubšiu, nie je žiadny problém s realizáciou. Dnešné ceny izolácií sú veľmi priaznivé, takže rozhodne nebudete banovať.